EN

Spotkanie poświęcone książce „Szmuel Josef Agnon. Historia życia"

16-04-2024
Agnon i jego biograf

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone książce Dana Laora Szmuel Josef Agnon. Historia życia

Pełna faktów i anegdot biografia Szmuela Josefa Agnona opowiada o życiu jednego z najwybitniejszych pisarzy hebrajskich XX wieku. Izraelski historyk literatury Dan Laor w niezwykle rzetelny, a zarazem bardzo przystępny sposób przedstawia czytelnikom losy i ewolucję twórczości tego urodzonego w Buczaczu pisarza w książce opublikowanej jako najnowszy tom serii Studia Polsko-Żydowskie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O życiowych i artystycznych wyborach Agnona jako autora przemieszczającego się pomiędzy żydowskimi językami i miejscami, a także o niestroniącej od tematów polskich twórczości tego jedynego do tej pory hebrajskojęzycznego noblisty porozmawiają w Muzeum Galicja literaturoznawcy. Drugim, lecz nie mniej ważnym bohaterem spotkania będzie biograf pisarza, prof. Dan Laor, postać wielce zasłużona dla historii i krytyki współczesnej literatury hebrajskiej.

Dlaczego warto czytać Agnona i przybliżać jego twórczość polskim czytelnikom? Na te (i inne) pytania odpowiedzą:

redaktorka serii prof. dr hab. Eugenia Prokop-Janiec
tłumaczka biografii dr Magda Sara Szwabowicz
historyk literatury hebrajskiej dr hab. Maciej Tomal, prof. UJ

Rozmowę moderować będzie dr Marek Tuszewicki.

16 kwietnia 2024 godz. 17.30

Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków

Dan Laor (1944–2023)

Jeden z najwybitniejszych badaczy współczesnej literatury hebrajskiej, profesor na Uniwersytecie Telawiwskim, gdzie wiele lat był wykładowcą, a także pełnił funkcje kierownika Katedry Literatury Hebrajskiej oraz dziekana Wydziału Humanistycznego Lestera i Sally Entinów. Autor wielu książek i artykułów dotyczących współczesnej literatury i kultury hebrajskiej, w tym trzech prac poświęconych w całości życiu i twórczości Szmuela Josefa Agnona; znany także dzięki swej wysoko ocenianej biografii Natana Altermana, urodzonego w Warszawie pisarza, który stał się narodowym poetą współczesnego Izraela. Dan Laor wykładał na kilku uniwersytetach w Europie i Stanach Zjednoczonych, a ostatnio w Divinity School przy Uniwersytecie Chicagowskim. Zarówno jego praca akademicka, jak i wkład we współczesną kulturę izraelską spotkały się z uznaniem, o którym świadczą otrzymane nagrody literackie, m.in. Nagroda Premiera Izraela w dziedzinie literatury, Jacob Buchman Memorial Prize przyznawana przez Yad Vashem oraz Nagroda im. Jicchaka Ben Cewiego za pracę na temat historii Ziemi Izraela.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...